Entry List

© Guido Cantini

© Guido Cantini

Entry List

Click here to view the latest entry list.

Number of Entries: 52

Boat Name Class Design Type Designer Year Built TCC
GWENHYFAR Class 1 Spirit 63 Sean McMillan 2018 1.147
OUI FLING Class 1 Spirit 52D Sean McMillan 2017 1.144
FLIGHT OF UFFORD Class 1 Spirit 52 Bermudan Sloop Sean McMillan 2007 1.077
HAPPY FOREVER Class 1 Spirit 52 Sean McMillan 2009 1.071
CRUSADE Class 1 Gurney 63 Custom Alan Gurney 1969 1.07
DIDO Class 1 Spirit Sean McMillan 2003 1.052
WHISPER OF LYMINGTON Class 1 Spirit 46 MK2 Sean McMillan 2015 1.048
HELEN OF DURGAN Class 1 Spirit 46 Spirit Yachts 2003 1.044
PHANTOM Class 1 Spirit 37 MK3 Sean McMillan 2005 1.006
STREGA Class 1 Spirit 37 MK2 Sean McMillan/Mick Newman 2001 0.964
SCEPTRE Class 2 International 12m Bermudan Rigged Sloop David Boyd 1958 1.103
ANTEREN Class 2 IYRU 10m Cruiser Andre Mauric 1962 1.021
FIREBRAND Class 2 Bermudan Sloop Sparkman & Stephens 1965 0.985
LUTINE OF HELFORD Class 2 Bermudian Yawl Laurent Giles 1952 0.979
CETEWAYO Class 2 Laurent Giles 7/8 Sloop Laurent Giles 1955 0.978
L'ESPRIT DU MORBIHAN Class 2 Tina One Tonner Dick Carter 1969 0.945
AEOLUS Class 2 30 Square Metre Knud Reimers 1989 0.954
OPPOSITION Class 2 Two Tonner Sloop Sparkman & Stephens 1971 0.954
EASY GLIDER Class 2 Bermudian Sloop Sparkman & Stephens 1972 0.944
CYNTHIA Class 2 Gaff Cutter Thomas Jackett 1910 0.942
SUNMAID V Class 3 One Ton Cup Sparkman & Stephens 1967 0.925
WHOOPER Class 3 One off Sloop Laurent Giles 1939 0.922
CERINTHE Class 3 Bermudian Sloop Kim Holman 1968 0.917
VOLONTE Class 3 One Tonner Olin Stephens 1968 0.916
ILLIRIA Class 3 Masthead Sloop Sparkman & Stephens 1968 0.907
VIOLA Class 3 Gaff Cutter William Fife III 1908 0.892
LAUGHING GULL Class 3 Yawl Sparkman & Stephens 1949 0.899
CHARM OF RHU Class 3 8 Metre Cruiser Racer Archie McMillan 1963 0.897
MIKADO Class 3 Clyde Linear 30 Rater (1904) Fife III 1904 0.895
A DAY AT THE RACES Class 3 One Ton Cup Rule Peter Nicholson 1966 0.894
VIGILANT Class 4 22m Class Uffa Fox 1930 0.871
CERESTE Class 4 10 Tonner Robert Clark 1938 0.857
ZALEDA Class 4 7 Metre Cruiser Racer McGruer 1966 0.846
VENYA Class 4 40 Sqm Spidsgatter Jac Iversen 1939 0.832
NYACHILWA Class 4 Fractional Bermudan Sloop William Fife III 1952 0.821
NAUSIKAA Class 4 8T Gauntlet H G May 1939 0.798
TIMOA Class 4 Stella Kim Holman 1960 0.775
SIOMA 6mR Classic Six Metre Johan Anker 1926 N/A
MELITA 6mR Classic 6 Metre William Fife III 1934 N/A
THISTLE 6mR International 6 Metre David Boyd 1947 N/A
BRAVADE 6mR MOD International 6 Metre Norlin 1988 N/A
FALCON 8mR International 8 Metre William Fife 1930 0.976
FROYA 8mR Classic 8 Metre Bjarne Aas 1939 1.006
ERICA 8mR International 8 Metre Bjarne Aas 1949 0.974
ATHENA 8mR International 8 Metre Tore Holm 1939 0.978
SASKIA 8mR International 8 Metre William Fife III 1931 0.985
CARRON II 8mR Eight Metre William Fife III 1934 0.993
HELEN 8mR 8 Metre Alfred Mylne 1936 0.994
ZOOM Cruising Traditional Sloop Charles E Nicholson 1951 n/a
CROIX DES GARDES Cruising Cutter Dervin 1947 n/a
MAUDORCES Cruising Motor Yacht J Bain 1925 n/a
CEILIDH MHOR Cruising Nichiolson Jolina C A Nicholson 1958 n/a
Boat Name Class Design Type Designer Year Built TCC